Dla rodziców
Standardy Ochrony Małoletnich
Standardy reguły ochrony małoletnich przed krzywdzeniem w przedszkolu
„Freinetka odkrywa tajemnice Woli”- gra interaktywna
Gra powstała z okazji Jubileuszu 70-lecia Przedszkola dzięki wieloletniej współpracy Przedszkola nr 124 i Fundacji Fabryka Przemian.
W interaktywnej grze mogą brać udział wolskie przedszkola do 23.05.2024r.
Link do gry: https://view.genial.ly/63f9d98765a7c00011a8ffe8
ZAPRASZAMY
Zalecenia zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży
Mając na uwadze zwiększenie bezpieczeństwa i ochronę dzieci przed krzywdzeniem powstały zalecenia dotyczące bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki. Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i ich ochrona przed krzywdzeniem jest bardzo ważnym zadaniem realizowanym przez jednostki/placówki lub w ramach innej formy działalności, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę w tym obszarze i uwzględnić proponowane zalecenia w programach, regulaminach i codziennej praktyce.
Zalecenia te mają się przyczynić do wzmocnienia działań służących tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego dzieciom środowiska. Celem zaleceń jest podniesienie świadomości personelu zajmującego się opieką, wsparciem, wychowaniem i nauką dzieci i młodzieży co do tego zagadnienia i uwrażliwienie na wszelkie nieprawidłowości związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
Zalecenia zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży przed przemocą.pdf [.pdf, 416.90 kB]
Ogłoszenie o zmianie przepisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza
Powietrze w naszym regionie jest zanieczyszczone, szczególnie w sezonie grzewczym. To duże zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i środowiska. Oddychanie takim powietrzem przyczynia się do powstania wielu chorób, w tym nowotworów. Aby poprawić jakość powietrza, wprowadzono uchwałę antysmogową[1], która obowiązuje od kilku lat wszystkich mieszkańców Mazowsza. Ponieważ smog nie daje za wygraną, uchwała została znowelizowana[2]. Nowe przepisy obowiązują od 14 maja 2022 r.
JAKIE ZMIANY NAS CZEKAJĄ?
Od 1 października 2023 r. nie będzie można palić węglem na terenie m.st. Warszawy.
W dalszej kolejności, od 1 stycznia 2028 r.zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać mieszkańców gmin z terenu powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego.
Wyjątek: zakaz spalania węgla nie dotyczy Cię, jeśli zainstalowałeś kocioł, piec, kominek lub inny ogrzewacz pomieszczeń na paliwa stałe
(np. węgiel, drewno czy pellet):
- przed 11 listopada 2017 r., spełniający wymogi klasy 5, lub
- przed 1 czerwca 2022 r., spełniający wymogi ekoprojektu.
Nie wolno będzie ogrzewać paliwami stałymi nowo budowanych budynków jeśli wystąpisz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszeniem po 1 stycznia 2023 r., o ile możliwe będzie ich podłączenie do sieci ciepłowniczej.
POMOC FINANSOWA
Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku możesz otrzymać dofinansowanie z gminnego programu dotacyjnego lub z krajowego programu Czyste Powietrze. Dotacje możesz łączyć. Skorzystaj też z ulgi termomodernizacyjnej.
W ramach programów możesz uzyskać dotacje do wymiany kotłów i pieców na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych (ocieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi). Więcej informacji uzyskasz na stronach:
www.eko.um.warszawa.pl/dotacje - dotacje warszawskie,
www.czystepowietrze.gov.pl - program Czyste Powietrze.
W czasie, gdy ceny wszystkich nośników energii (gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe, itd.) drastycznie wzrosły, inwestycja w wymianę źródła ciepła na nowoczesne oraz ocieplenie budynku, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków.
Nie zwlekaj! Skorzystaj z dotacji, płać mniej za ogrzewanie i nie zanieczyszczaj powietrza!
WARTO WIEDZIEĆ
Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej jest kontrolowane. Za użytkowanie niedozwolonych źródeł ciepła i opału możesz otrzymać mandat do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów, Twoja sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna to nawet 5 000 zł!
[1] Uchwała nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
[2] Uchwała nr 59/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 26 kwietnia 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.