Przedszkole nr 47 Mali Artyści w Warszawie

Wydarzenia

Zdrowo - kolorowo - wesoło

W  roku szkolnym 2019/2020 stawiamy na zdrowie! Po pierwsze: zdrowe odżywianie!!! Po drugie: aktywność sportowa!!! To to czym będziemy się kierować. Jak wiadomo, w życiu każdego Przedszkolaka bardzo ważnym dniem są urodziny... ale jak wyobrazić sobie urodziny bez cukierków i dużego tortu? Otóż można!!! Mama Szymona z grupy V pokazała, że świetnym pomysłem są "Owocowe urodziny". Arbuzowy tort - świetna sprawa! A najwięcej radości sprawiło dzieciom robienie owocowych szaszłyków.
Bardzo dziękujemy Pani Monice za owocowe inspiracje i zachęcamy innych Rodziców.

             

 

         

        

 

Festyn Rodzinny

12 czerwca w naszym ogrodzie było głośno i kolorowo, a to dlatego, że odbył się u nas festyn rodzinny. Zaprzyjaźniony Pan Arek, jako wodzirej przygotował wiele konkursów, oczywiście z nagrodami :) Poza tym pośród drzew wyrosła wielka dmuchana zjeżdżalnia, do której kolejka wcale się nie zmniejszała.
Tego dnia Rada Rodziców podziękowała za wieloletnią współpracę, oddanie, zaangażowanie i  serce jakie Pani Paulina Bielecka - Jakubiak wkładała w pracę jako przewodnicząca Rady Rodziców. Festyn zakończył się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

 

  

  

  

  

  

  

  

 

  

  

 Przedstawienie dla nowych Przedszkolaków

31.05 jedna z najstarszych grup "Kubusie Puchatki" zaprezentowała swoje przedstawienie pt. "Morska wyprawa" dla rodziców i dzieci, które od września będą pełnoprawnymi uczestnikami życia naszego przedszkola. Przyszłe Przedszkolaki miały okazję zasmakować tego, co czeka je w najbliższych latach.

                         

 

Wycieczka do Farmy Nauki i Zabawy "Cztery Pory Roku"

W naszym przedszkolu nie ma czasu na nudę. Codziennie coś się dzieje. 20.05 wszystkie Przedszkolaki, te małe i trochę większe, zaraz po śniadaniu zostały "zapakowane" do autokarów i ruszyły w podróż...do Powsina na Farmę Nauki i Zabawy.
Na miejscu oprócz wspaniałej pogody, która sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu, dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych "Kolory i odgłosy łąki".
Do Przedszkola wszyscy wrócili bardzo zmęczeni, ale z uśmiechami na buziach.

    

   

   

 

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie

9 maja dwie najmłodsze grupy uczestniczyły w pierwszej przedszkolnej wycieczce autokarowej. Każdy młody Przedszkolak skoro świt "zapakowany" do autokaru udał się w stronę Powsina. Na miejscu na podróżnych czekało piękne słońce i cudowne krajobrazy. Dzieci z grupy I zafascynowane projektem wszędzie szukały pszczół. Udało znaleźć się nie tylko je ale także przepiękne motyle i kolorowe kwiaty.

 

   

 

   

 

   

   

   

   

 

Wizyta Maluszków w Bibliotece

24 kwietnia grupa I odwiedziła zaprzyjaźnioną Bibliotekę przy ulicy Chłodnej. Oczywiście tematem lekcji bibliotecznej były pszczoły, a dokładnie "Fascynujący świat pszczół". Panie z biblioteki opowiedziały dzieciom wiele ciekawostek, pokazały film edukacyjny prezentujący dokładniej życie pszczół, dzieci wykonały pracę plastyczną i oglądały mnóstwo książek, w których wyszukiwały coraz to więcej królowych owadów, czyli pszczół.

     

 

   

Przywitaliśmy wiosnę

W dniu 21 marca przedszkolaki z naszego przedszkola przywitały wiosnę. Powitały ją wesołą piosenką, wierszem o tematyce wiosennej.

Dzieci stworzyły też wiosenną orkiestrę- wykorzystując instrumenty perkusyjne, puszki szmerowe, pudełka akustyczne tworzyły „Wiosenną muzykę”.  

Po takim przywitaniu szukały oznak wiosny na terenie ogrodu.  W ogródkach kwiatowych na naszych poletkach doświadczalnych znalazły zwiastuny wiosny: kwitnące krokusy, przebiśniegi, sasanki, listki na różach i krzewach, świeżą wiosenną trawę i wychylające się z ziemi roślinki.

 

Warsztaty "Kochajmy pszczoły" w grupie I

Grupa I rozpoczynając projekt "Pszczoły" gościła u siebie "Królowę Pszczół", która bardzo dokładnie zapoznała dzieci ze światem tych owadów.Dzieci nie tylko słuchały, ale również miały okazję działać, np. zamieniając się w pszczelarza lub produkując własne świeczki.

       

 

     

 

     

 

   

 

"Brzydkie Kaczątko"

Któż z nas nie zna baśni Hansa Christiana Andersena "Brzydkie Kaczątko"? Nasze Przedszkolaki 6 marca miały również okazje poznać wspaniałą historię łabędziątka, które wykluwa się z jaja wysiedzianego przez kaczkę, odrzuconego z własnego podwórka ze względu na odmienność i brzydotę. Brzydkie kaczątko nigdzie nie znajduje przychylności, aż do momentu, gdy wyrasta na pięknego łabędzia. Przepiękna historia, która wzrusza zarówno dużego, jak i małego człowieka.

 

 

 

 

 

 

"Jest takie dzień... "

22 lutego odbyły się już czwarte zajęcia warsztatowe pt. "Jest taki dzień". Tym razem po raz pierwszy udział w nich brały dzieci z najmłodszych grup, Biedroneczki i Pszczółki. W związku ze zwiększoną liczbą grup biorący udział w zajęciach, dzieci miały do wyboru aż sześć różnych aktywności:

- zabawy masami plastycznymi i kolorami: "Odkrywamy świat dotykiem"

- w krainie baśni: "Trzy świnki"

- zajęcia teatralne: "Bajki znane i nieznane na scenie"

- zajęcia muzyczno-ruchowo-konstrukcyjne: "Piosenki i tańce ludowe cz.II"

- zajęcia kulinarne: "Chatka Baby Jagi"

- zajęcia plastyczne: "Zaczarowana lampa"

Tego dnia było smacznie, kolorowo, zabawnie i głośno:)

  

"Jest taki dzień..."

Choć do naszego województwa zawitały ferie, w naszym Przedszkolu nie próżnujemy. 1-ego lutego odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Jest taki dzień". Ponownie każdy Przedszkolak mógł samodzielnie wybrać rodzaj i temat zajęć, w których będą uczestniczyć. Tym razem dzieci miały do wyboru:

- zajęcia kulinarne: "Pizzerinka" prowadzone przez Panią E.Wojciechowską

- zajęcia teatralne: "Zimowe opowieści" prowadzone przez Panie K.Sokołowską i K.Baryłę

- zajęcia plastyczne: "Bałwanek" prowadzone przez Panią K.Stawczyk

- zajęcia muzyczno - ruchowo - konstrukcyjne: "Piosenki i tance ludowe" prowadzone przez Panie M.Górecką-Jaros i A.Dorocką

 

"Przygody Koziołka Niematołka"

 9 stycznia do naszego Przedszkola zawitał Koziołek Matołek. Przedstawienie, w którym głównym bohaterem był Koziołek Matołek, pokazało dzieciom zabawną historię Koziołka, który za wszelką cenę chciał dostać się do Pacanowa. By osiągnąć swój cel przemierzył praktycznie cały świat, aż w końcu udało mu się dotrzeć do celu. Choć niekoniecznie był tym zachwycony, gdyż okazało się, że w Pacanowie nie podkuwają kóz.

 W całą podróż zaangażowane były również dzieci, nie tylko jako widzowie, ale bezpośredni uczestnicy na scenie :)

 

"Jest taki dzień..."

21 grudnia odbyły się drugie zajęcia z cyklu „Jest taki dzień…”  -  czyli dzień, w którym dzieci wybierają typ zajęć, w których biorą udział. W tym miesiącu dzieci miały do wyboru :

- zajęcia plastyczne „Coś pachnącego i coś ładnego”

- zajęcia  muzyczno – ruchowo – konstrukcyjne „Muzyczny nieład”

- zajęcia teatralne „W krainie bajek – inscenizujemy bajki znane i nieznane”

- kulinarne „Ciasteczka”

Zajęcia te mają na celu między innymi zapoznanie dzieci z różnymi aktywnościami, przygotowanie do wejścia w nowe środowisko jakim jest szkoła, a co za tym idzie zwiększenie ich pewności siebie w nowej grupie.

Na zajęciach plastycznych dzieci lepiły z masy solnej bałwanki i tworzyły pachnące  świeczniki. Nie ważne ile ma się lat i jakie zdolności plastyczne, tu nikt nikogo nie ocenia, a każda praca jest wyjątkowa i jedyna, bo zrobiona własnoręcznie przez dziecko. W razie problemu zawsze może pomóc starszy kolega.

Zajęcia muzyczno – ruchowo – konstrukcyjne przebiegły w rytm znanych utworów legendarnego zespołu Queen. Każdy uczestnik mógł poczuć się jak gwiazda rocka na improwizowanej scenie z mikrofonem w ręku.

Zajęcia teatralne umożliwiły dzieciom wcielenie się w bohaterów swoich ulubionych bajek. Gestem, mimiką, a także słowem można było otworzyć te historie, które większość dzieci słucha przed snem.

Podczas zajęć kulinarnych oprócz czasu tworzenia, był oczywiście czas na konsumpcję. To co udało się upiec każdy młody kucharz mógł skosztować. A nikt nie ukrywał, że ciasteczka wyszły przepyszne, a zapach jeszcze długo unosił się w całym przedszkolu.

 

Występ dzieci z grupy V

11 grudnia dzieci z grupy V miały okazję zaprezentować swoje świąteczne przedstawienie „W Aniołkowie” przed dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 220. Wśród gości nasze przedszkolaki odnalazły swoich kolegów, którzy obecnie są już naszymi absolwentami.

Przedstawienie zostało przygotowane przez Panią Ewę Wojciechowską i Mariolę Kowalską, która zadbała o odpowiednią oprawę muzyczną.

   

    

       

       

       

        

        

        

 

"Jest taki dzień..."

Dbając o urozmaicanie zajęć w naszym przedszkolu i rozwój naszych podopiecznych, tak by przygotować ich do nowych doświadczeń jakie czekają na nie w szkole,  wprowadziliśmy cykl zajęć pt. „Jest taki dzień”. Raz w miesiącu, w wybrany dzień, w poszczególnych grupach organizowane są różne aktywności i tematyczne zajęcia. Dzieci wybierają przy pomocy rodziców odpowiedni rodzaj zajęć, w których uczestniczą. Tego dnia nie ma podziału dzieci na grupy wiekowe, dzieci z różnych grup mogą brać udział w wybranych przez siebie zajęciach. Grupy nie mogą oczywiście przekraczać 25 uczestników.

Pierwsze zajęcia z cyklu „Jest taki dzień…” odbyły się 30 listopada. Dzieci miały do wyboru cztery rodzaje zajęć: zajęcia teatralne, zajęcia plastyczne, zajęcia kulinarne i zajęcia muzyczno – ruchowe.

Zajęcia teatralne przebiegały pod przewodnim hasłem „Cyrk”.  Dzieci miały możliwość przy pomocy rekwizytów, specjalnie na tą okoliczność przygotowanej sali gimnastycznej  i kostiumów odgrywać rolę na „prawdziwej” arenie cyrkowej.

W trakcie zajęć plastycznych każdy uczestnik samodzielnie lub przy pomocy pań stworzył swoje drzewko szczęścia, natomiast mali kucharze przygotowali przepyszną sałatkę owocową i smaczny sok marchewkowy.

Zajęcia muzyczno - ruchowe przebiegły w rytmach jesiennych. Dzieci pod płaszczami chroniły się przed deszczem, a na koniec każdy wyszedł z własnym instrumentem – deszczownicą.

Były to nowe doświadczenia dla naszych dzieci, które z entuzjazmem czekają już na kolejne.

 

  

   

     

      

       

       

       

       

       

        

      

 

        

 

 

PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH „MUZYKĄ MALOWANE”

W PRZEDSZKOLU NR 47 „MALI ARTYŚCI” W WARSZAWIE UL. KROCHMALNA1

23 listopada 2018 r. w Przedszkolu nr 47 „Mali Artyści” w Warszawie ul. Krochmalna 1 odbył się już X Przegląd Małych Form Teatralnych „Muzyką Malowane”. Przedmiotem przeglądu jest zaprezentowanie krótkiej formy teatralnej (do 20 minut), polegającej na interpretacji teatralno-ruchowej wybranych przez siebie lub stworzonych historii, którym towarzyszy podkład muzyczny (szeroko rozumiana pantomima).

Przegląd skierowany jest do dzieci 4-5-letnich ze wszystkich przedszkoli wolskich.

W obecnej edycji udział wzięło 152 dzieci z 7 przedszkoli. Formy prezentacji były bardzo różne, ale jak co roku – zachwycające.

Mieliśmy możliwość oglądania pięknych i wzruszających przedstawień teatralnych „bez słów” z podkładem muzycznym: od muzyki poważnej do muzyki jazzowej. Nasze przedszkole reprezentowały obydwie grupy dzieci 4-letnich: „Muchomorki” z przedstawieniem - „Grzyby” oraz „Tygryski” z przedstawieniem - „W Krainie Kwitnącej Wiśni”. Przedstawienia piękne i oryginalne, z bogatą scenografią i kostiumami - gratuluję dzieciom i nauczycielom.

Ponieważ chcemy pielęgnować każdą dziecięcą inicjatywę, jest to przegląd - nie konkurs. Dlatego zdecydowaliśmy, że wszystkie zespoły otrzymają I-e miejsce. Na przestrzeni lat w Przeglądzie wzięło udział ponad 1400 dzieci w wieku przedszkolnym i kilkudziesięciu nauczycieli, dla których stał się on platformą wymiany doświadczeń  i inspiracji twórczych np. rozpowszechnienie idei czarnego teatru, tworzenie scenografii, przygotowywanie znanych przedstawień teatralnych  w formie pantomimy itp.

Dzieciom natomiast dał możliwość tworzenia własnych kreacji niezależnie od ograniczeń związanych z opóźnieniami rozwoju mowy. Pozwolił im na zaistnienie na scenie, dał siłę i wiarę we własne możliwości. W związku z tym, że są to prezentacje grupowe - nauczył współpracy w grupie i to od momentu planowania, dokonywania zmian w treści ekspozycji, scenografii, po efekt finalny - czyli prezentację.

Wszystkim artystom, nauczycielom i osobom towarzyszącym – bardzo dziękujemy i gratulujemy.

Już dziś zapraszamy wszystkie przedszkola do udziału w XI Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Muzyką Malowane”.

 Bożenna Wilczyńska – Dyrektor Przedszkola nr 47 „Mali Artyści”

 

 

 

Wycieczka na farmę nauki i zabawy "Cztery pory roku"

 16 listopada, w piątek, dzieci z najstarszych grup (tj. III, IV, V i VI) nie miały tradycyjnych zajęć w przedszkolu. Tego dnia dzieci pojechały na wycieczkę do gospodarstwa w Powsinie. Tuż po śniadaniu „zapakowani” do autokarów nauczyciele i dzieci ruszyli odkrywać jesień nieopodal Warszawy.

Na miejscu zostaliśmy bardzo miło przywitani przez właścicieli, którzy oprowadzili nas po gospodarstwie. Pokazując przy tym bardzo wiele zwierząt, wydawało by się typowych, choć nie do końca. Nikt z nas nie przypuszczał, że może być ich tak wiele. Kury, świnki, króliczki, owce, kozy, a nawet konik, na którym dzieci mogły zrobić rundkę naokoło polany.

W czasie wolnym mieliśmy do dyspozycji ogromny plac zabaw, który dzieciom bardzo przypadł do gustu, a w szczególności znajdujący się tam labirynt (prawie każdy znalazł właściwą drogę wyjścia).

Następnie poczęstowano nas przepyszną „Pomidorową”, by nabrać sił do dalszej pracy.

Dzieci dowiedziały się jak należy przygotować przetwory na zimę i samodzielnie mogły wykonać swój własny słoiczek z wekami.

Wspólnie zrobiliśmy też sok jabłkowo – marchewkowy, przepyszny i pełen witamin.

To był naprawę dzień pełen wrażeń. 

 

 

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Przedszkolaki z Przedszkola nr 47 „Mali Artyści” w Warszawie, tak jak cała Polska, przygotowywały się do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Było dużo prezentacji, rozmów, prac plastycznych – co można obejrzeć na tablicach grupowych. Dzieci uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych, poświęconych ww. tematyce oraz w spotkaniach z rodzicami, którzy prowadzili w przedszkolu zajęcia – bardzo dziękujemy. 8 listopada, dzieci z grupy „Sowy – Mądre Głowy” wraz z Panią Irenką, Panią Anią i ze mną, uczestniczyły w uroczystym apelu, zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej. Podczas spotkania obejrzały również przedstawienie historyczne w wykonaniu dzieci z klasy III a. W tym dniu rozpoczęliśmy też dekorowanie przedszkola, aby godnie uczcić nasze święto narodowe. 9 listopada wszyscy (i „duzi” i „mali” przyszliśmy do przedszkola ubrani na galowo z biało czerwonymi kotylionami. O 11.00 wszystkie dzieci i cały personel – zebraliśmy się w sali rytmicznej. Podczas spotkania podsumowaliśmy wszystkie informacje, które udało się dzieciom przyswoić w ostatnim czasie i o 11.11 odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego, biorąc udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Następnie kadra przedszkola śpiewała dzieciom stare piosenki patriotyczne. Życzeniami spokojnego, dostatniego i szczęśliwego życia w naszej ojczyźnie - Polsce zakończono spotkanie.

 Bożenna Wilczyńska – Dyrektor Przedszkola nr 47 „Mali Artyści”

 

Dzień Przedszkolaka

Być Przedszkolakiem to super sprawa! 22 września choć to nie czerwona kartka w kalendarzu, to dla każdego Przedszkolaka wyjątkowy dzień, gdyż właśnie wtedy obchodzimy Ogólnopolski  Dzień Przedszkolaka. My, jak przystało na „poważnych” Przedszkolaków świętowaliśmy ten dzień na świeżym powietrzu, przy głośnej muzyce i wspaniałej zabawie z naszymi Paniami. Nawet niektórym Rodzicom udało się przyłączyć do wspólnej zabawy.  Bardzo chcieliśmy by każdy cieszył i bawił się z nami.

 

Festyn Rodzinny

1-ego października odbył się w naszym Przedszkolu festyn rodzinny. Jest to dobra okazja do integracji nowych Przedszkolaków i ich Rodziców ze społecznością Przedszkola, gdyż warunkiem uczestnictwa jest obowiązkowa obecność zarówno tych małych, jak i dużych i chęć do wspaniałej zabawy.

To czas wspólnej zabawy. W tym roku imprezę prowadziła grupa wodzirejów z Białegostoku. Wśród zabaw nie zabrakło słynnego pociągu – tak długiego, że prawie nie zmieściliśmy się na ogródku J

Dopisała nam zarówno pogoda, jak i uczestnicy.

Po wspólnych zabawach, tańcach rodziców z dziećmi, dzieci z dziećmi panie Kucharki zaprosiły wszystkich gości na poczęstunek. Tak dobrze żurek smakuje tylko w przedszkolu i tylko na świeżym powietrzu.