Rowerowy Maj - 2024

Przedszkole nr 47 "Mali Artyści" po raz kolejny weźmie udział w ogólnopolskiej kampanii o charakterze konkursu pod nazwą "Rowerowy Maj 2024", organizowanej przez m.st. Warszawa w partnerstwie z Miastem Gdańsk.

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

serdecznie zapraszamy do aktywnego włączenia się w tegoroczną edycję kampanii społeczno-edukacyjnej Rowerowy Maj. Pomysłodawcą tej ogólnopolskiej kampanii skierowanej do uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków jest miasto Gdańsk, a Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie już po raz siódmy koordynuje akcję w stolicy.

Zasady udziału w kampanii są proste: przez cały maj zachęcamy przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, aby codziennie docierali do swoich placówek w sposób aktywny – na rowerze, deskorolce, rolkach, wrotkach lub hulajnodze (z wyłączeniem hulajnóg elektrycznych). Zakładamy, że dystans, który mają przejechać dzieci przedszkolne to co najmniej 300 metrów. Może to być dla rodziców idealna okazja, by zostawić samochód w garażu i pokonać aktywnie z dzieckiem całą drogę lub przynajmniej jej część (gdy odległość nie pozwala na całkowitą rezygnację z „4 kółek”).

W zamian za aktywną podróż uczestnicy otrzymują dwie naklejki: jedną do rowerowego dzienniczka, drugą na wspólny plakat. Najaktywniejsze grupy przedszkolne nagradzamy w formie wycieczek lub warsztatów. Aktywni uczestnicy także są wyróżniani – otrzymują zniżki i darmowe wejściówki do partnerujących kampanii centrów rozrywki i edukacji. Z każdej indywidualnej nagrody ufundowanej przez Partnera można skorzystać 1 raz – zasady realizacji nagród są opisane w dzienniczku oraz na stronie internetowej: rowerowymaj.eu/warszawa-2024.

Rowerowy Maj to nie tylko nagrody. Kampania wpływa przede wszystkim na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych, promuje zdrowy styl życia, wspiera samodzielność dzieci, zasady zdrowej rywalizacji i gry "fair play". Każda rowerowa aktywność zwiększa szansę na zdobycie nagrody indywidualnej, jak i grupowej. Dążenie do wspólnego celu zacieśnia relacje między uczniami, wzmacnia koleżeństwo i umiejętności pracy zespołowej.

W każdej placówce oświatowej zgłoszonej do udziału w kampanii nad jej przebiegiem czuwają koordynatorzy przedszkolni. Przekazują informacje, dystrybuują materiały, uzupełniają obecności w dedykowanym systemie, służą wsparciem Państwu i Waszym dzieciom.

W naszym przedszkolu jest to Pani Małgorzata Posłuszna.

Aby dzieci mogły aktywnie i bezpiecznie uczestniczyć w Rowerowym Maju, konieczne jest ich właściwe przygotowanie oraz wspieranie ich zaangażowania. Rola rodziców/opiekunów jest więc kluczowa w powodzeniu kampanii. To na Was spoczywa decyzja o uczestnictwie, ale również właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu. Sprawny jednoślad, wspólne wybranie najbezpieczniejszej drogi do przedszkola i przejechanie trasy, omówienie zasad uczestnictwa w ruchu drogowym, to podstawa.

Niemniej ważna jest sama postawa dorosłych. Warto przynajmniej podczas kampanii zamienić samochód na rower i towarzyszyć dziecku w drodze do przedszkola, czy samemu wybrać aktywne formy przejazdu do pracy – najlepiej, gdy przykład idzie z góry, a nawyki transportowe kształtują się u dzieci przez modelowanie.

Zachęcamy do zapoznania się z Informatorem dla rodzica aktywnego dziecka, który opracowaliśmy dla Państwa, by między innymi odświeżyć wiedzę dotyczącą obowiązujących przepisów prawa w zakresie poruszania się najmłodszych w ruchu drogowym i podpowiedzieć kilka rozwiązań użytecznych w trakcie trwania kampanii i w codziennych, głównie rowerowych aktywnościach.

Regulamin kampanii „Rowerowy maj 2024”

Klauzula informacyjna kampanii „Rowerowy maj 2024”

ulotka dla rodziców

Liczymy na Państwa zaangażowanie i życzymy pięknego, aktywnego Rowerowego Maja.