Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Eco z Twoją Wolą

Prezentacja "Przedszkola z pożytkiem": Prezentacja Przedszkola z pożytkiem.pdf

Eko -Wolinka

01.06.2023
Eko -Wolinka

Eko -Wolinka

01.06.2023

Kubusie Puchatki wzięły udział we wspólnej dla wszystkich wolskich przedszkoli zabawy z Eko -Wolinką, która ma na celu rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych oraz rozwijanie kreatywności dziecięcej.

Wspaniałe wieści! Dołączyliśmy do projektu realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia

Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy wprowadzić Was do świata publikacji związanych z projektem „Zdrowe Dzieci”  @ZdroweDzieciMZ realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci do lat 6 oraz promocja zdrowych nawyków żyw...


SPRAWOZDANIE

z 4 edycji akcji:

„WARSZAWSKIE ŚWIĘTO DRZEWA

– MILION DRZEW DLA WARSZAWY”

            Odpowiadając na zaproszenie Władz Miasta Stołecznego Warszawy oraz Klubu GAJA do udziału w 4 edycji akcji: „Warszawskie święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy”, Rada Pedagogiczna Przedszkola Nr 47 „MALI ARTYŚCI” w Warszawie, podjęła się uczestnictwa w przedmiotowej akcji i w ramach dokonanego zgłoszenia uzyskano od organizatorów 30 sztuk sadzonek drzew: jarząb pospolity i lipa. Po uzgodnieniu z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami zasad współpracy oraz zgłoszeniu się zainteresowanych wzięciem udziału w akcji, przekazano chętnym podopiecznym i ich rodzicom te sadzonki. Zostały one posadzone w ogródkach przydomowych, na terenie działek rekreacyjnych w rodzinnych ogrodach działkowych na terenie Warszawy. Akcja ta zaowocowała także rozpropagowaniem informacji na temat gatunków drzew rosnących na terenie miasta oraz jest kontynuowana w ramach opiekowania się i dbania o rosnące drzewa (załącznik nr 1). Równolegle w Przedszkolu realizowany jest Dzielnicowy Projekt Ekologiczny „Eko z Twoją Wolą”, w ramach którego zagospodarowano ogród przedszkolny i dokonano w nim nasadzeń krzewów i kwiatów ozdobnych (załącznik nr 2). W ogródku przedszkolnym zostały również posadzone sadzonki wrzosu uzyskane w wyniku uprzedniej zbiórki baterii (załącznik nr 3). Ponadto nauczyciele prowadzą projekty: „Drzewo”, „Nasionko”, „Odkrywcy przyrody”, ramach których dzieci zapoznają się z problematyką ekologiczną i zdobywają wiedzę przyrodniczą na odpowiednim dla ich wieku poziomie. Poznają rodzaje drzew, ich charakterystyczną budowę, etapy wzrostu oraz przeznaczenie. Chroniąc je uczone są oszczędnego wykorzystania papieru i zbierania makulatury (załącznik nr 4).

Nasze Przedszkole zaangażowało się ponadto we współpracę ze Strażą dla Zwierząt w ramach akcji „Eko z Twoją Wolą”. Przeprowadzona jest w tym zakresie zbiórka karmy oraz potrzebnych rzeczy, jak koce, miski, zabawki dla zwierząt, itp. Dary te są zostały przekazane Dla Straży oraz Schroniska dla Zwierząt w Celestynowie (załącznik nr 5). Z zebranych materiałów wtórnych (np.: zakrętek, pudełek, opakowań, butelek plastikowych) oraz materiałów przyrodniczych (np.: liści, korzeni, patyków) dzieci wykonują prace plastyczne (załącznik nr 6).

W ocenie biorących udział w ww. akcjach ekologicznych, inicjatywy podejmowane w ich ramach przyczyniają się do dbania o najbliższe otoczenie przyrody, w szczególności o roślinność Warszawy oraz zwierzęta pozostające aktualnie  w schroniskach.

Rada Pedagogiczna Przedszkola nr 47 „Mali Artyści”


Sprawozdanie z realizacji projektu badawczego „Nasionko” realizowanego w grupie III w okresie od 04.10.2020 do 28.02.2021 roku.

 Faza wstępna projektu:

Kolorowa i bogata jesień dostarcza przedszkolakom wielu inspiracji do odkrywania przyrody. Powyższy projekt zrodził się w czasie zabaw w ogrodzie przedszkolnym.  Na terenie  naszego placu zabaw rośnie wiele odmian roślin iglastych i liściastych: tuje, jałowce, świerki, lipy, klony, jesiony, bez, jarząb pospolity. Wspaniałe okazy drzew w upalne dni dają cień i schronienie bawiącym się dzieciom, a jesienią zachęcają do tworzenia bukietów liści i zbierania nasion drzew. I tak było tej jesieni.  Dzieci uwielbiały bawić się kolorowymi liśćmi, układały z nich bukiety, szlaczki, wzorki, ciekawe kształty. Obserwowały zmieniające się barwy, słuchały szelestu liści, po których chodziły. Przybiegały do mnie z noskami klonów pytając co to jest?  Postanowiliśmy wszystko zbadać i zapisać. W trakcie trwania projektu dzieci poszukiwały odpowiedzi na interesujące je zagadnienia związane z nasionami. Zgromadziły w kąciku przyrody przeróżne rodzaje nasion przyniesione z domu.

Stworzyły siatkę pytań:

 • Jakie mamy nasionka?
 • Jak rozwija się nasionko?
 • Czy wszystkie nasionka są takie same?
 • Co wyrasta z nasionka?
 • Czy z nasion wyrastają drzewa?
 • Czy nasiona można sadzić?
 • Czy nasiona się je?
 • Dlaczego z nasionek wyrastają rośliny?
 • Jakiego koloru są nasiona?

Wspólnie z nauczycielką stworzyły tablice tematyczne z przyniesionych z domu nasion oraz liści i nasion roślin leśnych i ogrodowych.

„Nasiona w kuchni”

„Nasiona w parku”

„Nasiona w ogrodzie”

„Nasiona w lesie”

Faza główna projektu:

Zabawy badawcze i doświadczenia poszukujące

 • dzieci oglądały przez lupy różne rodzaje nasion: kukurydzy, maku, kasz, fasoli, dyni, słonecznika
 • badały, które nasiona pływają, a które toną
 • sprawdzały, jak zachowują się nasiona pod wpływem wody
 • ważyły ziarna na wadze szalkowej i elektronicznej. Poznały budowę wagi
 • poszukiwały pestek w warzywach i owocach (awokado, ogórek, pomidor, cukinia, papryka, groszek cukrowy, winogrona, jabłko, cytryny, pomarańcze, mandarynki, śliwki, nektarynka, granat, kiwi, liczi chińskie). Oglądały pestki przez lupy.
 • szacowały ile jest pestek w owocach cytrusowych
 • szukały odpowiedzi na pytanie „Po co rośliny wytwarzają nasiona?

Wnioski z doświadczeń  były wspólnie umieszczane na tablicach w formie siatek pojęciowych.

Szkice nasion

Dzieci szkicowały ołówkiem  i węglem nasiona fasoli.

Hodowla i obserwacje w kącku przyrody i ogródkach przedszkolnych

 • zbierały liście i nasiona drzew na placu zabaw
 • poszukiwały w ogródkach przedszkolnych nasion wytworzonych przez rośliny. Obserwowały krzak pomidora, na którym rosły kwiaty oraz zielone i dojrzałe pomidorki koktajlowe. Mogły w ten sposób zaobserwować rozwój pomidora. Obserwowały przez lupę zerwane i przekrojone pomidorki. Wydrążyły z nich pestki, które potem suszyły na kaloryferze.
 • poszukiwały w ogródkach przedszkolnych samosiewek drzew
 • wysiewały wysuszone nasiona pomidora do ziemi
 • wysiewały do ziemi nasiona papryki
 • zakładały hodowlę krokusów i żonkili – w trakcie rozwoju kwiatów szukały odpowiedzi na pytanie „Czy cebulka to też nasionko?”
 • zakładały hodowlę fasoli na gazie w słoiku z wodą – obserwowały wzrost fasoli, założyły „Dziennika hodowli”
 • hodowały rzeżuchę na wacie
 • zapoznały się z budową nasion jedno i dwuliściennych (łupina, liścień, zarodek, bielmo). Oglądały ilustracje roślin dwu i jednoliściennych oraz prawdziwe okazy: hiacynt i hortensja.
 • pikowały z pomocą nauczyciela pomidorki koktajlowe i paprykę do oddzielnych pojemniczków

 Działania matematyczne

 • „Dywanik” – klasyfikowanie przedmiotów według kształtu, wielkości – dzieci odtwarzały i układały z patyczków laryngologicznych i nasion fasoli wybrane rytmy (wiatrak matematyczny)
 • układały wzory z nasion fasoli
 • przeliczały nasiona
 • tworzyły zbiory liczbowe według podanej liczby
 • rozpoznawały znak graficzny liczby – dobierały właściwą ilość nasion

Z czego powstaje mąka?

Dzieci miały możliwość obejrzenia historyjki obrazkowej: „Od ziarenka do bochenka”. Nadawały tytuły obrazkom, opowiadały historyjkę. Poznały maszyny używane w produkcji pieczywa i hodowli zbóż ( pług , kombajn, siewnik, wielkie roboty,  piec chlebowy). Słuchały opowiadania „Jak powstaje chleb” oraz oglądały prawdziwe kłosy zbóż.

Wykorzystanie technologii informatyczno- komputerowej (TIK)

 • film edukacyjny „Czego potrzebują rośliny? – jak rosną, kwitną i owocują”
 • prezentacja multimedialna „Jak podróżują nasiona” – dzieci poznały w jaki sposób nasiona rozsiewane są przez zwierzęta, wiatr, wodę i człowieka.

Ankiety

Wspólnie z nauczycielką opracowały ankiety dla dzieci i nauczycieli z naszego przedszkola. Zadano pytania: „Jakie nasiona lubi Pani jeść?”, „Jakie nasiona lubisz jeść?”  Wyniki ankiet przedstawiono na wykresach słupkowych i kołowych.

Siatka pojęciowa

 Jakie jest nasionko?

 • nasionka są białe
 • są płaskie
 • nasionka się turlają
 • nasionka są jabłonkowe i gruszkowe
 • nasionko jest czarne
 • truskawkowe i żółte
 • nasionko można sadzić
 • jest zielone
 • rośnie na drzewie
 • nasionka mogą być trujące
 • nasionami można się bawić – kasztany
 • nasiona są w warzywach - ogórek

Doświadczenia kulinarne

 • degustacja nasion dyni i słonecznika
 • pieczenie ciasteczek z nasionami
 • degustacja popcornu z mikrofalówki i maszyny do popcornu - dzieci oglądały przez lupy nasiona kukurydzy, a następnie obserwowały proces jej prażenia w specjalne do tego skonstruowanym urządzeniu. Przy okazji dowiedziały się jak należy obchodzić się z urządzeniami elektrycznymi i gniazdkami w ścianie.
 • degustacja ciasteczek z nasionami upieczonych przez mamę Natalki
 • wykonanie deseru z jogurtu naturalnego, nasion chia i musu truskawkowego

Bajka o nasionku - tekst swobodny

Dzieci ułożyły samodzielnie „Bajkę o nasionku”. W następnych dniach tworzyły kolorowe ilustracje do bajki, przedstawiające wybranych bohaterów. Tak powstała książeczka o nasionku.

Piramida żywieniowa

Słuchały opowiadania „Podróż do wnętrza piramidy”. Na jego podstawie tworzyły piramidę żywieniową i dowiedziały się jakie produkty należy jeść codziennie, a jakich unikać, aby być zdrowym.

Książka kucharska

Muchomorki z pomocą rodziców tworzyły przepisy kulinarne z wykorzystaniem nasion, które były zapisane kodem rysunkowym. Tak powstała książka kucharska.

Sztuka użytkowa

Przedszkolaki zapoznały się ze sztuka użytkową. Oglądały wyroby z nasion: obrazki, biżuterię, wazony. Stworzyły swoje rękodzieło: obrazki dla Dziadka, korale dla Babci i wazony ozdobione nasionami.

Wysłuchały legendy „Jak to z lnem było”. Oglądały ziarna lnu i wyroby lniane.

Wspólnie z rodzicami wykonały ozdoby na choinkę z wykorzystaniem nasion

Podczas projektu powstało również wiele prac plastycznych:

 • szkice nasion fasoli
 • mandale z nasion dyni i słonecznika
 • wiewiórka - rysowanie kredkami akwarelowymi
 • jeż – praca przestrzenna
 • liść klonu i jego nasionko - frotaż
 • słoneczniki – malowanie farbami plakatowymi
 • liście dębu – wykrajanie z masy solnej, malowanie farbami plakatowymi
 • rozwój pomidora - rysowanie, wycinanie nożyczkami, przyklejanie
 • jesienne obrazki – wyklejanie plastelina i nasionami
 • sowa - praca przestrzenna
 • ozdoby choinkowe z pomarańczy i goździków
 • ptaki w karmniku - rysowanie, wycinanie nożyczkami, przyklejanie
 • czapka – malowanie akwarelami, doklejanie nasion i włóczki
 • zimowe drzewo – malowanie farbami plakatowymi, doklejanie popcornu
 • bałwan z wacików kosmetycznych- malowanie i przyklejanie elementów
 • bałwan ze skarpetek wypełniony nasionami – praca przestrzenna
 • plakat z nasion – praca zbiorowa
 • maki – rysowanie pastelami suchymi i doklejanie nasion maku
 • mandale z zakrętek od słoików ozdabiane nasionami
 • pajączek – przeplatanie włóczki, doklejanie fasoli, lepienie z plasteliny
 • bazie – przyklejanie elementów, malowanie farbami plakatowymi

Literatura

 • wiersz „Czarodziejskie nasionko”
 • wiersz „Uczta w karmniku”
 • opowiadanie „Kto sadzi dęby”
 • wiersz „Nasionko”
 • opowiadanie „Jak powstaje chleb”
 • opowiadanie „Podróż do wnętrza piramidy”
 • opowiadanie „Tajemnica małego nasionka”
 • legenda „O tym jak to z lnem było”
 • bajka „O Jasiu i łodydze fasoli”
 • bajka „O cudownym dębie”
 • bajka „Kopciuszek”
 • bajka „Księżniczka na ziarnku grochu”

Faza końcowa projektu:

26.02.2021 roku - uroczyste zakończenie projektu  „Nasionko”.

 • słuchowisko muzyczne „Księżniczka na ziarnku grochu”
 • taniec „Polka fasolka”
 • rozpoznawanie nasion za pomocą dotyku
 • zawody w parach – przenoszenie nasion dyni za pomocą słomek
 • zawody w parach – oddzielanie fasoli czerwonej od białej
 • wykonanie deseru z jogurtu naturalnego, nasion chia i musu truskawkowego – degustacja
 • rozdanie pamiątkowych dyplomów za udział w projekcie